Otopark Havalandırması

Otopark Havalandırması

Kapalı otopark alanlarında atık egzoz gazlarını ortamdan bertaraf etmek için ortaya bir havalandırma ihtiyacı çıkmıştır. Özellikle yoğun araç sirkülasyonun olduğu otoparklarda avm, hastahane, konut gibi alanlarda aşırı egzoz gazı oluşuyor. Sağlık açısından tehlikeli olan bu gazların bertarafında doğal havalandırma olmadığı için mekanik havalandırma zorunlu bir hale geliyor.

Kanal tipi otopark projesine örnek bir otopark:

kapalı otopark
Örnek kanal tipi otopark çizimi

Atık egzoz gazları ağır gazlar içerisine girdiği için zeminde birikiyor. Bu yüzden kanal tipi otopark projelerinde atık gazların zeminden emilerek ortamdan atılması daha doğru bir uygulama olur.

 • Zeminden otopark havalandırma

  Havalandırma yapılacak otoparkın büyüklüğüne göre talebe göre fan seçiliyor. bir otopark havalandırmasının seçiminde birden çok fan seçeneği vardır.  Bunlar:

 • Kanal tipi fan
  Bunların içerisinde en çok tercih edilen ise kanal tipi fan dır.

  kanal arası fan
  Kanal tipi fan

 

 • Aksiyel fan
  Aksiyel fan ses anlamında diğer fan lara oranla dışarıya yüksek ses veriyor.  Projelerde kanal tipi aksiyel fan seçilmesinde en büyük sebep yer avantajının ve uygulama kolaylığıdır. Bunun dışında projelerde uygulanmasında bir sakıncası yok. 

  aksiyel fan
  Kanal tipi aksiyel fan

 • Hücreli fan
  Hücreli fan hem yüksek debilerde çalışabiliyor hemde ses konusunda herhangi bir sorun çıkartmıyor. Dört tarafına yerleştirilen  içerisinde  taş yünü olan plakalar ile çevrildiği için ses seviyesi çok düşüktür.

  kabinli fan
  Hücreli tipi fan

 • Jet fan
  Jet fan sisteminde kanal sorunu olan alçak tavanlı projelerde uygulanması tavsiye edilir. Hava akışı jet fan lar ile önceden yapılmış bir havalandırma şaftına yönlendirerek aksiyel fan lar yardımı ile dışarıya atılması ile gerçekleşiyor.

  jet fan
  Jet fan ile otopark havalandırma

   

  Jet fan ların kanal ortadan kaldırdığı gibi yangın sırasında 300° ve 400° sıcaklıkta 2 saat dayanıklılığı vardır. Bu sayede duman tahliye fanı görevi de görür.

  Jet fan

   


PROJENİZE TALİBİZ

0537 835 42 87
ARAYIN GELELİM.