Havalandırma Menfezleri

Havalandırma Menfezleri

Havalandırma menfezleri. Temiz havanın ortama sokulması ve kirli havanın ortamdan atılmasında, ortama taze havanın en iyi şekilde dağılması için kullanılır.
Menfezler havalandırma projelerin son ve önemli bir basamağını oluşturur. Menfezlerin doğru yerle yere uygun şekilde monte edildiğinde konforlu ortama ulaşılır.  Konforlu ortamı ulaşmak için havalandırma yapılacak alanın şartlarını iyi değerlendirmek gerekir. Ortamın sıcaklığı, alanın hacmi (m³), ortam nemi gibi konuları iyi değerlendirip doğru menfez seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde menfezler sadece görüntü olarak kalır.
Havalandırma menfezleri plastik, demir, alüminyum gibi farklı malzemelerden üretilebilir. Ortamın ihtiyacına göre materyal seçilmelidir.Materyallerin ortam şartlarına karşı dayanıklılıklarını gösteren tablo aşağıdadır.

hava kanalı çeşitleri
kanalların dış etkenlere karşı dayanıklı oranları ve sağlamlıkları

Ortamın ihtiyaçları doğru belirlenirse maliyet anlamında hem daha uygun hemde uzun ömürlü ürün seçilmiş olur. Gerektiği takdirde projedeki hava kanalına uygun renkler ile de boyanabilir. Menfezler ihtiyaç duyulan ortama göre kanatların sabit yada el ile hareketli yada otomatik olarak seçilebilir.
Havalandırma menfezleri bulundukları yere, üfleme yönüne, şekillerine,   göre guruba ayrılabilir.

  • Dağıtıcı (üfleme-emiş) menfezler
  • Kapaklı menfezler
  • Anemostat menfezler
  • Transfer menfezler
  • Jet nozul menfezler

Dağıtıcı (üfleme-emiş) menfezler

İsminden de anlaşılacağı üzere hava dağıtımı işlevi yapan menfez türüdür. İsteğe göre damperli yada sabit kanatlı olarak monte edilebilir. Bu sayede emiş yada üfleme yapmasını istemediğimiz menfezleri devre dışı bırakabiliriz. Kanaldan gelen havayı ortama dağıtma görevi yapar. Havalandırma projesinin ihtiyacına göre farklı şekil ve ebatları vardır.

prizma kanal üfleme menfezi
kare kanal üfleme menfezi
spirol üfleme menfezi
yuvarlak kanal üfleme menfezi
oval menfez
yuvarlak menfez

 

 

 

 

 


Kapaklı menfezler:

Kontrol edilmesi gereken alanlarda kullanılan bir menfez türüdür. İhtiyaç halinde kapak açılıp hata varsa düzeltilmesine imkan veren bir tür menfez çeşidi. Havalandırma projesinin ihtiyacına göre farklı şekil ve ebatları vardır.

açılır menfez
kapaklı menfez
açılır kapanır havalandırma kapağı
açılır kapanır menfez
açılır kapanır havalandırma kapağı
açılır kapanır menfez

 

 

 

 

 


Anemostat menfezler

Havalandırma projesine uygun asma tavanlara monte edilir.  Hava akışını en üst seviye ye yükseltecek şekilde tasarlanır. Estetik olarak daha güzel göründüğü için resmi kurumlarda genelde anemostat menfezler kullanılır. İnsan sağlığını olumsuz etkilemesini engellemek amacına uygun bir şekilde tasarlanmıştır anemostat menfezleri. Dört tarafa da zemine direk olmayacak şekilde 60º lik açı ile üfleme sağlar. Kare ve yuvarlak seçenekleri bulunur.

anemostat gemici menfez havalandırma
gemici anemostat menfez
anemostat menfez havalandırma
yuvarlak anemostat menfez
anemostat menfez havalandırma
kare anemostat menfez

 

 

 

 

 

 


Transfer menfezler

Aynı mekan içerisinde bölünmüş kısımlar arasında hava akışını sağlayan ve her iki yönde de çerçevesi bulunan menfez çeşididir. Genelde kapı altlarında bölünmüş depolarda kullanılır.

hava geçiş menfezi
transfer menfezi
hava geçiş menfezi
kapı transfer menfezi
hava geçiş menfezi
duvar transfer menfezi

 

 

 

 

 


Jet nozul menfezler

Hava sirkülasyonun çok olması gereken ortamlarda yüksek debi ve uzun mesafeli hava atışlarında kullanılan bir menfez türüdür. Dağıtıcı ve toplayıcı olarak kullanılabilir. Dönebilme yeteneği sayesinde istenilen tarafa hava atış imkanı sağlar.

hava üfleme ağzı
jet nozul
hava üfleme ağzı
jet nozul
hava üfleme ağzı
renkli jet nozul