Korona Virüsü (Kovid-19) İçin Havalandırma Önlemeleri

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Korona Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs salgını dünyada yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan bu yana toplam vaka sayısı 35 bini, can kaybı da 4,400’ü aştı.
Türkiye dahil 180 ülkede rastlandı. Bu virüse karşı gerekli önlemleri ciddiye alarak artık normalleşme aşamasını temkinli bir şekilde geçilme zamanı geldi. Bu normalleşme sürecinde daha önce günlük hayatta nadiren uyguladığımız bazı şeyleri günlük hayatımızın parçası olarak uygulamaya devam etmek zorunda olacağız.
Bunların başında maske, eldiven, sosyal mesafe, dezenfektan gibi konular artık günlük hayatımızın bir parçası oldu.

Korona virüs tedbirleri kapsamında en önemli yöntem sosyal mesafe kuralıdır. Buna rağmen virüs taşıyıcısı olduğunu farkına varmaya insanlar bulunduğu ortamlara virüs bulaştırabilir. Korana virüse uygun havalandırma sistemi işletmelerde artık kaçınılmaz bir önlem olarak öne çıkıyor. Ofis ortamlarına klima yeterli sterilizasyon yapılmaz ise klima yaradan çok zararı olan bir sistem haline geliyor. Korona virüsü ihtiyacı olan nem ve sıcaklığı klima sağlıyor. Klima bir hasta ile on hastaya virüs bulaştırma riskini de beraberinde taşımaktadır.

korana virüse uygun havalandırma

Korona virüs için havalandırma sisteminde ortamın ihtiyacı olan havayı doğru belirlemek gerekiyor. İnsan yoğunluğunun olduğu ofis havalandırma, soyunma odası havalandırma, dinlenme odası havalandırma, yemekhane havalandırma yerler havalandırmanın önemli olduğu yerlerdir. Bu ortamlarda hava hızlarını doğru seçip uygulamak gerekir.
İş yeri ortamlarındaki hava hızları Makine Mühendisleri Odasının belirledi gibi aşağıdadır.

Çalışma alanlarında hava akış hızı
Diğer alanlardaki hava akış hızları için tıklayınız.

Bu konuda yakın zamanda yaptığımız korana virüs havalandırma sistemini Pegasus Hava Yollarında yaptık. Bu uygulamamız içerisinde ofis havalandırması, dinlenme odası havalandırması, soyunma odası havalandırması gibi yerlerde havalandırma yaptık.