Kazan Dairesi Havalandırması

Kazan Dairesi Havalandırması

Kazan dairesi bir projenin kalbi gibidir. O yüzden üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir alandır.  Kazan dairesi olan bölümlerde iki farklı havalandırma sistemi yapılması gerekmektedir. Bu sistemler:

 • Kazan dairesi ortam havalandırması:
  Kazan dairesinde kanlar çalışma esnasında taze havaya oksijene  ihtiyaç duyar. bu ihtiyacı normal galvaniz hava kanalları ile yapıldığı gibi tavsiye edilen ise dkp sac kullanılmasıdır. Dkp sac sıcaklık dayanımı yüksektir. Kazan dairesinde yangın olma ihtimali diğer alanlara göre fazla olduğu için dkp sacın ortam havalandırmasında kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

  dkp sac
  Sıcaklığa dayanıklı hava kanalı

  Sıcaklığa dayanıklı kanalın yanında sıcaklığa dayanıklı fan da konması gerekir. 200º ve 300º sıcaklığa dayanıklı exprof motorlu fanlar seçilmesi doğru olacaktır.

  Kazan dairesi ortam havalandırması

  Kazan dairesinde cihazların çalışması esnasında az miktarda da olsa ortama atık gaz salınıyor.
  Her iki durum için kazan dairesi içinde üfleme ve emiş hatlarının olması gerekmektedir.

 • Kazan bacası atık gaz havalandırması:
      Merkezi ısıtma sistemli olan projelerde  kazan dairesine kurulan ısıtma kazanlarının çalışırken yaktıkları doğal gazlardan çıkan atık gazların bertaraf edilmesi için sisteme bağlı bir baca olması gerekir. 316 kalite paslanmaz dan üretilir doğal gaz bacaları. Isıtılacak alanın ihtiyacına göre kombi yada kazan seçilir ve ona göre baca uygulaması yapılır.
  Birden fazla küçük kombilerin birleşimi ile oluşan sistemde yukarıdaki resimdeki gibi kaskad baca sistemi uygulanır. Bacanın geçtiği yere göre uygulama şeklide değişir. Şaft içi bir bacada ise tek cidar  baca
  işi çözebilir. Bina dışında yada şaft içinde ısı oluşması durumunda sorun yaratacak bir yerde ise çift cidar baca uygulanması daha sağlıklı olacaktır.


  PROJENİZE TALİBİZ

  0537 835 42 87
  ARAYIN GELELİM.